«

»

יונ 10

איך הטכנולוגיה שינתה את האופן שבו אנו לומדים?

במאה ה-21, הטכנולוגיה שינתה את האופן שבו אנו מתקשרים ומנהלים את חיינו, אבל לא רבים שמים דגש על האופן שבו הטכנולוגיה שינתה את האופן שבו אנו לומדים.
הנה כמה תחומים בהם החינוך ואופן הלמידה השתנו:

1. השימוש בהודעות טקסט יצרה שפה חדשה שהמבוגרים לא תמיד מכירים

2. אם בעבר המורה היה הקהל עבור התלמידים ולאחר מכן המורה והתלמידים האחרים היו הקהל המאזין של התלמידים, הרי שהיום עבור תלמידים העולם כולו הוא הקהל שלהם, באמצעות פייסבוק, טוויטר ורשתות בלוגים.

3. הכלים המשמשים להצגה התפתחו והיום הגשת עבודות ומצגות כבר לא נעשית באופן ידני כמו בעבר.

4. המחשבים והטבלטים מחליפים את המחברות, העטים והעפרונות.

5. הספרים השתנו במהות שלהם מספרים מודפסים לספרים אינטראקטיביים, לרוב מבוססים על הרשת שכוללים בתוכם סרטוני וידאו, אנימציה וחומרים אחרים שתומכים בתוכן הנלמד.

לימוד אונליין

6. נכון להיום יותר ויותר ספרים אלקטרוניים לוקחים חלק במערכת החינוך – בעיקר ככל שגיל הלומדים הוא גבוה יותר, אבל הכיוון אליו אנחנו הולכים ברור והתיקים הכבדים מספרים עבי כרס שהיו נושא חם במהדורות החדשות של חודש אוגוסט, ממש לפני תחילת הלימודים, ילכו ויעלמו בשנים הקרובות כשהם יוחלפו במחשב דק או טאבלט.
7. מחקרים רבים מראים ששיטות הלימוד האפקטיביות ביותר הקיימות כיום הן אלה המציעות זירת משחקים אינטארקטיבית, המשלבת בין מורים ותלמידים שממיכים לפתח אותה ביחד מדי יום. לכן סביר להניח שגם הלוח והגיר לא ימשיכו איתנו לדורות העתיד של מוסדות החינוך והלימוד השונים. אנחנו רואים את התופעה הזו גם באמצעות קורסים שלמים המוצעים היום ללימוד בבית מול המחשב ובכך גם מרוויחים את העלויות הנמוכות יותר, אבל גם את האפקטיביות הרבה. לא מדובר רק על קורסים מקצועיים, אלא גם על קורסי הכנה לאוניברסיטה. למשל, לימוד לקראת בחינת האנגלית אמיר.
8. תוכנות לזיהוי קול השתפרו מאוד בשנים האחרונות והופכות להיות נגישות הרבה יותר. עבור ילדים בעלי צרכים מיוחדים או בעלי שפה מוגבלת זהו פתרון אפקטיבי מאוד ללימוד ומשפרות גם את היכולת לתקשר עם הסביבה הלימודית.

 

כיתה בית ספר
9. אפליקציות הטלפון מציעות היום אינספור אפשרויות לימוד כאלה ואחרות, כאשר גם כאן – עבור ילדים עם צרכים מיוחדים או כאלה הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי –  היתרון שיש בפלטפורמת הלימוד הזו הוא עצום.
10. אופן המחקר הלימודי עבר מהפך בלתי יתואר עם הזמינות והמנעד של רשת האינטרנט. נכון, מקומן של הספריות עדיין עמנו, אבל אחוז השימוש ברשת בזמן מחקר עבור לימודים האו גבוה מאוד נכון להיום, וסביר שרק ילך ויגדל. העובדה שכדי להשיג מידע נדרש לנו פחות זמן מבעבר מאפשרת לנו לחשוב, לנתח, להצליב וללמוד באמת מהאינפורמציה שיש לנו.
לסיכום, הטכנולוגיה למעשה מאפשרת לתת מענה עבור כל הצרכים הקיימים סביב נושא הלימוד, וזהו בעצם השוני הגדול שאנחנו רואים היום לעומת העבר.